Jak się ma zaufanie do efektywności?

Jak się ma zaufanie do efektywności?

Zaufanie do siebie a zaufanie do ludzi.

Jak sądzisz, czy ludzie ufają Tobie? A na ile Ty ufasz sobie? Na wstępie zatem zapraszam, by zacząć od siebie…. Co sprawia, że masz, bądź nie masz zaufania do siebie? Co sprawia że masz, bądź nie masz zaufania do ludzi? Jakie widzisz powiązania?

Zaufanie a kontrola w biznesie.

Być może miejsce, w jakim pracujesz, narzuca jako standard kontrolę i jej granice. A może kontrola i jej granica wypływa bezpośrednio z Ciebie? Warto zadać sobie pytanie z czego to wynika i jaką ma częstotliwość. Mocną stroną postawy osoby kontrolującej jest dbałość o wynik, jakość, perfekcję. Wyzwaniem, szczególnie przy dużym natężeniu perfekcjonizmu, może być brak elastyczności i otwartości na zmianę, brak zgody na „lepsze jest wrogiem dobrego” czy też brak gotowości do wysłuchania i rozważenia opinii innych osób. Postawę tę potęgować może brak zaufania, że ktoś może wykonać pracę równie dobrze jak ja.

No to jak jest z Twoim zaufaniem?

  • Czy sprawdzasz każdą pracę ludzi pod kątem zgodności z procedurami?
  • Czy monitorujesz czas pracy, działania poza biurem bądź nie godzisz się na pracę zdalną?
  • Czy oczekujesz sprawozdania z każdego etapu realizacji celu, niezależnie od efektu?
  • Czy narzucasz sposób realizacji zadania?
Chociaż mówi się, że „pańskie oko konia tuczy”, to na co innego można by było przekierować uwagę z kontroli? I jaki to mogło by mieć wpływ na efektywność i zaangażowanie pracowników, a jaki na efektywność własną?

Zaufanie a efektywność zespołu.

Wyobraź sobie, że…
Masz do wdrożenia produkt
, który jest z wysokiej pułki jakościowej i cenowej. Wiesz, że zespół handlowy nie będzie tryskał z radości jak się dowie, że ma sprzedawać produkt 50% droższy od konkurencji… Wiesz też, że zespół produkcji może się obawiać dowiezienia wyśrubowanych parametrów jakościowych w krótkim czasie realizacji. Zatem, mając na uwadze tę hipotetyczną sytuację:

  • Czy ufasz sobie, że jesteś w stanie przekonać do tego ludzi?
  • Czy jesteś w stanie wesprzeć zespół we wdrożeniu nowego?
  • Czy zespół jest Ci w stanie zaufać, że przy Twoim wsparciu da radę?
  • Czy ludzie otwarcie powiedzą o swoich obawach, bez strachu przed konsekwencjami wyrażania swoich opinii?
  • Czy ludzie wspólnie z Tobą będą poszukiwać rozwiązań przygotowujących do strategicznego, bezpiecznego i efektywnego wdrożenia nowego produktu czy też ponownej weryfikacji założonej strategii?

Jeśli wszystkie odpowiedzi są na tak to najprawdopodobniej pracujesz z samodzielnym zespołem, który nie jest w fazie zależności od swojego szefa. Jeśli zespół obdarza Cię zaufaniem to zarówno potrafi pochwalić się sukcesem jak i mówić o swoich obawach i trudnościach. A jeśli mówi o sprawach trudnych, to jest większe prawdopodobieństwo, że zaangażuje się we wspólne poszukanie rozwiązań.

Fazy rozwoju zespołu a postawa lidera.

Co takiego daje szef, że dostaje w zamian zaufanie i zaangażowanie i jak to się ma do fazy rozwoju zespołu oraz co robić, by zespoły były samodzielne i efektywne? O tym będzie w kolejnych tekstach…


Serdeczności moc :-)

e4aa3633-4da3-4fc7-bbaa-c81911adcefapng